Co to są rolki prowadzące?
Każdy współczesny ploter solwentowy wyposażony jest w rolki prowadzące. Służą one zarówno do dociskania materiału do stołu jak i jego liniowego prowadzenia podczas druku. Rolki te to nic innego jak układ osiowo umieszczonych wałeczków pokrytych sprężystym materiałem zapewniającym dobrą przyczepność na materiale, opuszczanych po załadowaniu materiału. Ilość oraz dokładna konstrukcja układu rolek prowadzących zależy od konstrukcji samego plotera.
Co sprawia, że się szybciej zużywają?
Złym przyzwyczajeniem użytkowników ploterów jest pozostawianie opuszczonych rolek gdy ploter jest dłużej nieużywany. Ten z pozoru nieistotny szczegół powoduje że rolki opuszczone, utrzymujące nieruchomy materiał, dociśnięte są cały czas tą samą powierzchnią do stołu plotera (zazwyczaj podgrzanego), co powoduje ich stopniowe odkształcanie. Na skutek punktowego nacisku oraz ciepła materiał rolki traci swoje właściwości sprężyste, stając się twardszy, zmniejszając przy tym przyczepność do materiału.
Czy wiesz w jaki sposób rolki uszkadzają materiał?
Długotrwałe pozostawianie opuszczonych rolek, szczególnie gdy załadowany jest grubszy materiał (np. baner) powoduje powstawanie niepotrzebnych, często długotrwałych naprężeń w układzie mechanicznym docisku, powodując stopniową utratę jego sztywności oraz efektywności docisku.
Jak zadbać o dobrą kondycję rolek?
Rolki jak wiele innych elementów plotera wymagają okresowej konserwacji oraz zadbania o ich dobrą kondycję. Dlatego jeśli maszyna pozostaje przez dłuższy okres czasu nieużywana, podnieśmy rolki i przemyjmy je środkiem do konserwacji powierzchni elastycznych lub oczyśćmy związkiem alkoholu.