Wszystko o wiperach

Co to są wipery?

Wipery, czyli wycieraczki, które usuwają nadmiar atramentu gromadzącego się na głowicy zlokalizowane są w pobliżu tzw. karetki plotera. W zależności od producenta urządzenia, mogą być umiejscowione w części wysuwającej się wraz z przyjazdem karetki do stacji dokującej lub w bezruchu, bezpośrednio przed captopami. Ich ilość oraz budowa jest uzależniona od konstrukcji samego plotera. Przed ich wymianą należy obowiązkowo zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia!

Przykłady wiperów

Wipery plotera solwentowego Wipery plotera solwentowego Wipery plotera solwentowego

Kiedy należy je wymienić?

Objawem wskazującym na konieczność wymiany wiperów są niedoskonałości w wydruku np. plamy na wydruku spowodowane kapaniem nadmiaru atramentu z głowicy lub rozmazanie wydruku. Producenci urządzeń zalecają wymianę wiperów co 2-3 miesiące, w zależności od aktualnego stanu, przebiegu i zużycia maszyny.

Jak ocenić stan wiperów ?

Stan wiperów można ocenić optycznie. Niektóre modele maszyn przypominają o konieczności ich wymiany po upływie czasu ustalonego przez producenta.

Jak wymienić wipery?

Wymiana wiperów jest zależna od ich rodzaju, budowy oraz od urządzenia w jakim są zamontowane, dlatego procedurę wymiany należy sprawdzić w instrukcji obsługi danego urządzenia.

Jakie czynności wykonać po wymianie?

Po dokonaniu wymiany należy ponownie nałożyć obudowę oraz wykonać procedurę standardowego czyszczenia głowic. Następnie wywołać funkcję TEST PRINT aby ocenić rezultaty wykonanej wymiany.

Czy trzeba wzywać technika serwisu?

Jeśli nie czujemy się na siłach by samodzielnie zdiagnozować konieczność ich wymiany lub samodzielnie dokonać samej wymiany, warto zlecić to firmie zewnętrznej zajmującej się serwisowaniem takich urządzeń, pomoże ona także przy doborze właściwych dla naszego urządzenia części eksploatacyjnych. Większość producentów wymianę wiperów traktuje jako czynności obsługowe, z którymi poradzi sobie większość operatorów urządzeń.